Tulokset 2019

 

Kirkkoveneet SM-sprintti ja SM-normaalimatka 31.8.-1.9.2019, Sulkava

 

Naisten joukkueelle sprintissä SM-pronssia ajalla 8.02,09 häviten niukasti Mikkelin soutajille.

Naisten joukkueelle normaalimatkalla SM-pronssia ajalla 47.40,6 taas Mikkelin soutajien vanavedessä.

Naisten joukkue: Anne Viinikainen, Sari Taipale, Noora Ilola, Tiina Salmi, Anne Järvenpää, Leena Slup, Susanna Espo, Eeva Rahikainen, Anu Kivinen, Eija Korhonen, Päivi Riste, Björkqvist, Jaana Pietilä, Hanna Kulmala-Hanioja, Outi Lappi ja perämiehenä joukkuetta ohjasi Marita Junna.


 

Sekasarjassa sprintissä saavutettiin 8. sija ajalla 7.37,0.

Sekasarjassa kirittiin hienosti normaalimatkalla 6. sija ajalla 46.21,6.

Sekarijoukkue: Anne Viinikainen, Sari Taipale, Noora Ilola, Tiina Salmi, Tony Salmi, Jarkko Paajanen, Pentti Nurmi, Jyrki Hanioja, Timo Karjalainen, Jenni Salmi, Markku Ventälä, Leena Slup, Ari-Pekka Hyvönen, Outi Lappi, Jaana Pietilä ja perämiehenä Marita Junna.

 

Pirkan Soudut, pienveneet SM keskimatka, 25 km, 17.-18.8.2019, Tampere 

 

Hanna Kulmala-Hanioja & Leena Slup SM-pronssia parisoudun N40 ajalla 2 2.22.09.

 

Mikko Hilola & Seppo Häkkinen SM-pronssia parisoudun miesten yleisessä sarjassa ajalla 2.03.35.

 

Timo Karjalainen ylsi sijalle SM 10. yksisoudussa ajalla 2.21.29.

Jouteleen ja Airoihin sekoajien yhteisjoukkue.
Naisille SM-pronssia.

 

Sulkavan suursoudut, kirkkoveneet pitkämatka 12.-13.7.2019, Sulkava

 

Jouteleen ja Airoihin sekoajien yhdistelmäjoukkue hienosti sijalla 13. kun joukkueita oli 59. Aika oli 04:37:40

Joukkue:

Joutele: Markku Ventälä, Mikko Heinonen, Jarkko Paajanen, Tomi Björkvqist, Pentti Nurmi, Avkent Ermakov, Ari-Pekka Hyvönen

Airoihin sekoajat: Marko Pönni, Petri Hämäläinen, Veikko Kurki, Joakhim Pönni, Pedro Pietiläinen, Niki Heikkinen, Jori Karlsson, Jere Hämäläinen ja perämiehenä Jaana Pietiläinen

 

Naisille SM-pronssia ajalla 04:48:23. Olimme myös kisojen paras naisjoukkue, kiitos loistavan peränaisen Maritan. 

Joukkue: Anne Viinikainen, Sari Taipale, Noora Ilola, Tiina Salmi, Anne Järvenpää, Leena Slup, Susanna Espo, Eeva Rahikainen, Anu Kivinen, Pipsa Kyöstiö, Eija Korhonen, Päivi Riste, Björkqvist, Hanna Huhtakallio ja perämiehenä joukkuetta ohjasi Marita Junna.

 

Sulkavan suursoudut, SM pienveneet pitkämatka 12.-13.7.2019, Sulkava

 

Jyrki Hanioja & Teijo Rautiolle myös upeasti SM-pronssia miesten parisoudussa yli 50-vuotiaiden sarjassa ajassa 05:18:26.

 

Seppo Häkkinen & Mikko Hilola saavuttivat hienosti SM-pronssia miesten parisoutu yleinen kaksikko ajassa 05:27:02.

 

Timo Karjalainen souti yksinsoudussa SM 10. sijan sarjassa M40 ajalla 06:13:30.

 

Raimo Myller souti upeasti 28. soutukerralla SM-pronssia yksinsoudussa yli 70-vuotiaiden sarjassa ajalla 06:34:57.

 

Jyrki & Teijo soutamassa
Jyrkille & Teijolle SM-pronssia.
Sepolle & Mikolle SM-pronssia.
Timo soutamassa.
Rami saapumassa maaliin.
Ramille SM-pronssia.

 

Kirkkoveneiden keskimatkan SM-kisat Tampereella 8.6.2019 

Kesän SM-kirkkovenekisat alkoivat Tampereella. Naiset ylsivät pronssille ajalla 53:49. Hävisimme noin 2 minuutilla Ikaalisten soutajille.

 

Joukkue: Anne Viinikainen, Sari Taipale, Noora Ilola, Jenni Salmi, Tiina Salmi, Anne Järvenpää, Leena Slup, Susanna Espo, Eeva Rahikainen, Anu Kivinen, Pipsa Kyöstiö, Eija Korhonen, Petra Tuomiranta, Hanna Huhtakallio ja perämiehenä joukkuetta ohjasi Marita Junna.

 

Sisäsoudun SM-kisat Tuusulassa 27.4.2019

Jouteleen sisäsoutajat tekivät loistavia aikoja puolimaratonia soutaessa helteisessä säässä. Avoimessa sarjassa Anne Viinikainen souti Jouteleen parhaan naissuorituksen.

 

Naiset kevyt

1. Tiina Salmi Joutele SM 01:44:00.8

 

Naiset 40+ kevyt

1. Anne Järvenpää Joutele SM 01:34:50.4

 

Naiset avoin

4. Anne Viinikainen Joutele SM 01:32:32.3

6. Jenni Salmi Joutele SM 01:39:11.4

 

Miehet 40+ kevyt

2. Jarkko Paajanen Joutele SM 02:57:46.7

 

2019 Sisäsoutuliigassa Jouteleen paras nainen oli Anne Järvenpää ja paras mies oli Jarkko Paajanen. Molemmat olivat sarjojensa 4. sijoilla.

 

FIRC 500m ja 10 000m SM, Imatran Urheilutalolla 9.-10.3.2010

 

Tuplakulta sprintissä ja mitallit pitkällä matkalla osoittivat että tällä tehoduolla riittää sekä räjähtävää voimaa että kestävyyttä.

 

Naiset 40+ kevyt 

1. Anne Järvenpää SM Joutele 01:48,2

 

Miehet 40+ kevyt 

1. Jarkko Paajanen SM Joutele 01:31,7

 

Naiset 40+ kevyt 

1. Anne Järvenpää Joutele SM 43:22,5

 

Miehet 40+ kevyt

2. Jarkko Paajanen SM Joutele 38:17,2

 

FIRC 2000m ja joukkue 1000m SM, Helsingin urheilutalossa 9.2.2019 

Sisäsoutu kauden upea avaus tuplakullalla ja hopealla.

Naiset 40+ kevyt 

1. Anne Järvenpää Joutele SM 07:58,7

 

Naiset kevyt 

1. Petra Tuomiranta Joutele SM 08:01,2

 

Miehet 40+ kevyt 

2. Jarkko Paajanen Joutele SM 06:55,5

 

Miehet kevyt 

5. Evgeni Ermakov Joutele SM 07:26,9

 

Joukkuekisa Sekari 1 000 m

4. Joutele SM 03:35,7 

Joukkue: Anne Järvenpää 1:56,0/ Petra Tuomiranta 1:57,5/ Jarkko Paajanen 1:40,1/Teijo Rautio 1:40,4